برگزاری دو سمینار با موضوعات قیام امام حسین (ع) و عادی سازی رابطه امارات و رژیم صهیونیستی
آگوست 22, 2020
خواهرانه‌های عاشورایی مدافعین حرم-۱ بی‌سر اماسربلند، به دیدارمولایش نائل آمد/باحسرت حججی به وصال رسید
آگوست 22, 2020

ورود نهاد کتابخانه‌ها، حرکت محافل ادبی در مسیر جریان‌های اصیل را تضمین می‌کند

حسین اسرافیلی، شاعر آیینی، با اشاره به آسیب‌های به‌وجود آمده در فعالیت محافل ادبی طی سال‌های اخیر راه‌اندازی، هدایت و نظارت بر این محافل و ورود نهاد به این عرصه را تضمین‌‌کننده حرکت این محافل در مسیر جریان‌های اصیل عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، در پی منویات مقام معظم رهبری و توجه ویژه ایشان به شعر و ادبیات و همچنین مطالبه همیشگی ایشان در حمایت از جریان‌های اصیل ادبی، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با همراهی جمعی از استادان عرصه شعر و ادب اقدام به تشکیل و راه‌اندازی محافل ادبی در سراسر کشور و با محوریت کتابخانه‌های عمومی کرد که این اقدام با استقبال اهالی و فعالان این عرصه همراه بود.

حسین اسرافیلی، شاعر پیشکسوت حوزه آیینی، با ابراز خرسندی از این موضوع گفت: اهمیت و ضرورت پایه‌گذاری این محافل از سوی نهاد و هدایت و نظارت شورای ادبی آن و با محوریت کتابخانه ها، زمانی نمایان می‌شود که به یاد ‌آوریم طی این سال‌ها محافل ادبی بسیاری در مراکز فرهنگی راه‌اندازی شدند که مسئولیت این انجمن‌‌ها را افراد ناشناخته‌ای بر عهده می‌گرفتند که نه به قالب‌‌های شعری احاطه داشتند و نه به محتوا و ارزش‌های فرهنگ ما پایبند بوده‌اند.

وی با اشاره به دغدغه‌های فرهنگی و ادبی مقام معظم رهبری، افزود: افرادی که در این محافل تربیت می‌شوند و شعر می‌خوانند هیچ تعهدی را در شعر برنمی‌تابند؛ به عنوان مثال در بسیاری از این محافل دیده‌ام که ارزش‌های فرهنگی، دینی و مقدسات ما را به چالش می‌کشند؛ همچنین بانوان شاعر ما که باید نمونه بارز شرم و حیا در فرهنگ ما باشند، متاسفانه در برخی از این محافل چنان با بی‌پروایی به مضامین ناهنجار می‌پردازند که هیچ یک از ارزش‌های فرهنگی، دینی، اخلاقی و انسانی آن را تأیید نمی‌کند. طبیعتا خواندن این اشعار در این مجامع باعث فرو ریختن قبح این ناهنجاری‌ها و اشاعه آن می‌شود.

اسرافیلی درباره ورود نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به این عرصه گفت: اینکه انجمن‌ها و محافل ادبی و شعری با محوریت کتابخانه‌ها و در پوشش یک نهاد بتواند فعال باشند و ارتباط فرهنگی و فکری با یکدیگر داشته باشند، اقدام بسیار ارزشمندی است. این اتفاق گرچه دیرهنگام ولی رخ دادن آن بسیار خوشحال کننده است؛ زیرا فعالیت بسیاری از مجامع ادبی در سال‌های اخیر که در گوشه و کنار جامعه و فضای مجازی شکل گرفته‌اند، تاثیرات مخربی داشته و به نوعی به بی‌تعهدی و بی‌فرهنگی دامن زده‌اند.

این شاعر پیشکسوت ادامه داد: بر این اساس معتقدم کتابخانه‌ها به واسطه اینکه از دیرباز محل رفت و آمد اهالی شعر و ادب و محل علم‌‌اندوزی و خردورزی بودند، بهترین مکان برای پا گرفتن محافل ادبی هستند. به خصوص اینکه این محافل با محوریت جایی مانند نهاد با آن سابقه و استادان و پیشکسوتانی در شورای ادبی آن که متولی راه اندازی این محافل در سراسر کشور هستند حرکت در مسیر جریان‌های اصیل ادبی را تضمین می‌کنند.

حسین اسرافیلی تأکید کرد: وجود سه هزار و 500 کتابخانه در سراسر کشور یعنی امکان راه‌اندازی 3500 محفل ادبی و این یعنی اینکه 3500 دهان و چشم بر حرکت، رفتار و فعالیت‌های این محافل ادبی نظارت دارند و آن را هدایت می‌کنند. امکان ارتباط گسترده این محافل با یکدیگر می‌توانند به ارتقای آنها در یک راستا و در یک سو کمک کنند که این موضوع تأثیرات بسیار خوبی در حوزه شعر و ادبیات کشور خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام جشنواره عزم باورها