وزیر فرهنگ: دیجیتال‌سازی منابع، بخشی از قدرت و دیپلماسی فرهنگی ایران است
آگوست 26, 2020
شاهکارهای مهندسی در دوران جنگ؛ ماجرای شهید دانشجویی که پهپاد ساخت
سپتامبر 2, 2020

مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در گفتگو با رئیس کمیته بین المللی موزه های نظامی ایکوم، بر آمادگی این موزه برای میزبانی نشست سالانه ایکوم، تأکید کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، دکتر جعفری، مدیرعامل موزه انقلاب و اسلامی و دفاع مقدس با پل ون براکل رییس کمیته موزه های نظامی ایکوم (icomam) به صورت تصویری برخط، گفتگو و زمینه های همکاری متقابل را بررسی کردند.

دکتر جعفری در این گفتگو، از ایده براکل برای ایجاد شبکه جهانی موزه های نظامی، ابراز خرسندی و اظهار کرد: ایجاد چنین شبکه ارتباطی برای موزه های نظامی بسیار مهم و درخور توجه است و ما برای تحقق این ایده، آمادگی کامل داریم.

وی با اشاره به عضویت موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در شورای جهانی موزه ها (ایکوم) در طول ۵ سال گذشته،گفت: جنگ جهانی دوم که امسال، هفتاد و پنجمین سالگرد آن را می گذرانیم یکی از دهشتناک‎ترین رویدادهای جهان است که توسط قدرت های بزرگ بر بشریت تحمیل شد و متأسفانه برای ایران نیز به رغم اعلام بی طرفی، خسارت های جانی بسیاری ایجاد کرد. به نحوی که ۹ میلیون ایرانی (قریب به ۴۰ درصد جمعیت کشور) بر اثر این جنگ و عواقب بعد از آن، جان خود را از دست دادند.

مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در ادامه با اشاره به این که جنگ تحمیلی عراق علیه ایران طولانی ترین جنگ در قرن بیستم محسوب می شود، گفت: متأسفانه دشمنان انقلاب اسلامی، این جنگ را به ما تحمیل کردند. در ظاهر رژیم بعث عراق به کشور ایران تجاوز کرد اما قدرت‎های بزرگ و مجموعاً ۸۰ کشور به صورت مستقیم و غیرمستقیم از صدام حمایت مالی، لجستیک، نظامی و سیاسی کردند. جنگ رژیم بعث عراق با ایران، طولانی ترین جنگ در قرن بیستم و دومین جنگ این قرن پس از جنگ ویتنام بود. فقط به عنوان نمونه، رژیم بعث عراق، وقتی به ایران تجاوز کرد،۲۷۵۰ دستگاه تانک داشت و با وجود آنکه در جنگ، بخش اعظم تانک هایشان نابود یا به غنیمت گرفته شد؛ در پایان جنگ ۴۰۰۰ دستگاه تانک در اختیار داشت. ارتش بعث عراق در ابتدای جنگ با ۳۳۹ فروند هواپیما، حمله را آغاز کرد و به رغم ساقط شدن بیش از ۶۰۰ فروند از سوی ایران، در پایان جنگ بیش از ۵۹۰ فروند هواپیمای پیشرفته در اختیار داشت.

دکتر جعفری در خصوص ویژگی های موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و موزه های دفاع مقدس استان‌ها، گفت: موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، مدرن ترین موزه غرب آسیا است و در حال حاضر ۱۶ موزه دیگر مشابه این مجموعه با موضوع دفاع مقدس و مقاومت در ابعاد کوچکتر در استان های دیگر ایران وجود دارد که تا پایان امسال ۹ موزه جدید دیگر نیز در ۹ استان افتتاح خواهد شد. همچنین این برنامه ریزی وجود دارد تا چهار سال آینده، سایر استانهای فاقد موزه در کشور، از چنین موزه ای برخودار شوند.

مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در ادامه برای همکاری های بیشتر با این نهاد بین المللی، دو پیشنهاد مهم مطرح کرد که هردوی این پیشنهادها با استقبال رییس کمیته بین المللی موزه های نظامی ایکوم، مواجه شد.

وی در این رابطه گف: موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با توجه به توانمندی ها و ظرفیت های بسیار خوبی که برخوردار است، این آمادگی را دارد که میزبان یکی از نشست ها و کنفرانس های علمی، ایکوم باشد. همچنین با توجه به برگزاری موفق دوره آموزشی و بین المللی مدیریت موزه در بحران در سال ۹۷ توسط موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، این موزه می تواند مرکز آموزش های ایکوم در غرب آسیا باشد.

رییس کمیته موزه های نظامی ایکوم نیز در این گفتگوی تصویری برخط از این پیشنهادها استقبال و اظهار کرد: بسیار علاقه مند به آشنایی و همکاریهای بیشتر با موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس هستیم و در رابطه با برگزاری نشست سالانه ایکوم به میزبانی شما می توانیم برای سال ۲۰۲۶ برنامه ریزی کنیم.

براکل تأکید کرد: آشنایی ما با موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ایران در کنفرانس سال گذشته در ژاپن برای ما بسیار جالب و در خور توجه بود و همه اعضا بسیار کنجکاو و علاقه مند هستند با موزه بزرگ شما و دیگر موزه های ایران بیشتر آشنا شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام جشنواره عزم باورها